Otsikon sanat ovat varmasti tutut meille kaikille. Olemme tehneet useasti asioita ”kaiken kiireen keskellä” ja huomanneet, kuinka asioilla on tapana kasaantua samalle päivälle tai viikolle.
Tämän päivän ihmisten arki on täynnä kiirettä. Työelämä vaatii yhä nopeampaa ja tehokkaampaa otetta ja vapaa-aikammekin on usein aikataulutettu. Omat ja lasten harrasukset vievät ison osan vapaa-ajastamme, mutta onneksi ne myös tuovat jaksamista arkeen.
Näin keväällä kiiruhdetaan erilaisten seurojen toimintakausien loppumetreillä ja opiskelijat ottavat loppukiriä kevään koitoksissa. Puhumattakaan tämän kevään kunta- ja aluevaaliehdokkaista, heillä se vasta täyteen buukattu kalenteri onkin.
Pieni kiireen tuntu ei ole lainkaan pahasta, mutta silloin, kun se käy raskaaksi, on aika pysähtyä. Ihminen ei pysty elämään kuormittavan kiireen oravanpyörässä loputtomiin ja juuri siksi on hyvä tunnistaa omat voimavaransa ajoissa.
Raivaa kalenteriisi aikaa myös itselle, omalle hyvinvoinnille – oli se sitten miten pieni hetki tahansa. Kävele luonnossa, hengitä syvään ja anna auringon täyttää voimavarasi uudelleen. Luonto hoitaa meitä monin tavoin rauhallaan.
Nyt kun valoa riittää vielä illallakin, on hyvä hetki ottaa tavaksi pienet kävelyhetket – ystävän kanssa ne ovat vieläkin antoisampia. Jaksamista arkeesi!
Elina Suosalo